Psychológia jednoducho neexistuje

Autor: Juraj Michalič | 4.10.2016 o 10:10 | (upravené 4.10.2016 o 15:54) Karma článku: 10,47 | Prečítané:  7908x

Tento článok by mohol byť čistou fikciou. Áno, mohol by byť celý vymyslený, keby som ako psychiatrický pacient nezažil to, čo som zažil: Moja skúsenosť s klinickou psychológiou a psychológmi však hovorí neznesiteľne jasne.

Pozor, nehovorím o psychiatroch, hovorím o psychológoch, môj príbeh je trochu miernejšou odnožou filmov z psychiatrických liečební... Hoci som bol päťkrát hospitalizovaný na rôznych psychiatrických klinikách, nezažil som taký drsný príbeh ako je príbeh Keseyho a Formana a považujem ho za číru fikciu. Je láskavou odnožou Formanovho Preletu nad kukučím hniezdom. Zažil som však niečo možno menej expresívne, o to viac smutné, zažil som totiž niečo čo v mojich očiach neguje celú jednu vedeckú disciplínu. Celé generácie psychológov od čias Freuda sa vychovávajú v domnení, že (možno) dokážu odhaliť ľudskú podstatu, že ak treba odhalia ľudský profil hocikoho. Tak som ja – Človek Hocikto prešiel viacerými batériami psychotestov, prešiel som takzvanými „machuľovými“ testami, farebnými testami, testami sociálnymi, intelektuálnymi, emočnými a už ani neviem akými... A miestoprísažne môžem vyhlásiť, že každý, áno KAŽDÝ jeden psychológ interpretoval výsledky mojich testov inak ako jeho predchodca. Predpokladám, že k môjmu článočku sa môže zniesť spŕška kritiky zo strany psychológov. Ale uznajte, môžem byť súčasne extrovert aj introvert, môžem byť inteligentný alebo veľmi miernej inteligencie, môžem byť zahľadený do seba alebo empatický, môžem byť kritický aj zmierený s celým svetom, Ja sám si poviem, áno, možno byť taký aj onaký, môžem byť svätý i hriešnik, môžem byť osofrtový s pišušovými bodkami, môžem byť hoci aj nebezpečný alebo krotký baránok, len nemôžem byť Ja alebo Nie ja. A práve to mi tvrdia študovaní ľudia.

 

A práve preto, že mi to tvrdia zo všetkých strán, môžem si ja ako pacient tvrdiť že, psychológia neexistuje. Neexistuje veda o duši. Nech mi pán Freud prepáči, ale dušu nemožno prepátrať, nedá sa odkryť, neexistuje žiadna čarovná formulka, čarovná otázka, čarovný dotazník, čarovný test, neexistuje žiadne čarovné definitívum o človeku. Nedá sa nikoho napratať do tých ich (psychologických) čarovných kazajok, nedá sa pomocou akýchsi roztopašných machúľ v akomsi hlúpom teste povedať, čo ste za človeka.

 

Oni (ony, psychológovia, psychologičky) to možno aj tušia, možno niekde v spodných poschodiach ich poznania visí formulka, že ich veda je paveda. Prvýkrát som si to uvedomil, keď mi „môj“ psychológ ukázal všakovaké machule od výmyslu sveta a ja som mal hádať (fantazírovať, vymýšľať, definovať... či ako), čo sa za tými machuľami skrýva. Tak som napísal do jeho tabuľky, čo mi slina na jazyk priniesla, no skrátka somariny. Strávili sme pred testom čarovné chvíle, keď sa ma opýtal, odkedy viem, že mám bipolárnu afektívnu poruchu. Ja že pravdupovediac neviem, možno odvtedy, ako som sestričkám v Sučanoch diktoval príkazy o tom, koho majú prezliecť, ktorý starček v cvokárni smrdí močom a koho prezliekať netreba, lebo predáva pacientom pašované ukrajinské cigarety. Možno to tak viem od chvíle, keď mi moja priateľka z detstva (dnes psychologička, prepáč Ivka) opísala malebnú príhodu z jednej vizity na psychiatrii, keď sa primár opýtal starej pani na psychiatrickom lôžku: „Tak ako, babička, ako sa máte?“ Ona nato: „Ta na p**u pan dochtor, co budzem okrucac!“

Tak je to veru, človeku v depresii je skrátka na p**u. Ak by aj Freud také slová z jazyka spodiny nepoznal, ak by aj všetky svoje paradigmy vtesnal do oveľa skromnejšiemu menu než sú jeho spisy o psychoanalýze, ak by aj Freud nebol - teda nenarodil sa, aj tak by nejaký potrimiskár mudroval márne o duši, hoci by nevedel, že duša je niečo, čo treba vykázať z tela, aby bolo telo zdravé. Bez duše to ide, bez tela nijakovsky nie.

Aspoň mne sa to tak zdá, Vám nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?