Boh i démon v jednej osobe

Autor: Juraj Michalič | 3.10.2016 o 9:56 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  653x

Som v opatere cvokárov, moja diagnóza vyzerá absolútne nevinne: bipolárna afektívna porucha.  Zasvätení vedia, že je to celkom jednoduché – ako na ruskom kolese, raz hore, raz dole.

Môj bývalý obvodný lekár to celé vyriešil nežným eufemizmom: Tak ako, pán Michalič, kolíše vám nálada? Veru kolíše, pán doktor, veď niekomu kolíše tlak, inému obsah peňaženky, niekomu kolíše chuť do jedla, druhému kolíše výkon motora, tak prečo by mne nemohla kolísať nálada...

My, čo máme radi priame vety však vieme dobre, že ide o maniodepresiu. Jednoducho niekedy prichádza mánia, keď kĺžem holým zadkom po ostrí mačety a nič necítim, nič ma netrápi, som povznesený, svet je malý lieskový oriešok na zjedenie, dokážem vyriešiť hoci aj kvadratúru kruhu, objímam všetkých ľudí a dokážem zdolať každý každučký ich problém, behám ako s feferónom v zadku od jedného človeka k druhému, diktujem tempo svetového času, som veľkolepý mág, šaman, liečim každú bolesť, atakďalej. Nesmierne kritická situácia pre všetkých blízkych, ktorí spočiatku nevedia o čo ide, a keď im s pomocou psychiatra a psychológa svitne, sú ešte vyplašenejší, lebo zasvätenie do problému vždy prináša strach a údes. Keď všetko všetkým okolo začne byť jasné, trpia, hanbia sa a trpia. Aby to bolo jasné aj nevedomým – pri jednej z mojich manických epizód som bol schopný bez prestania rozprávať dlhé hodiny svojej kolegyni v práci, diktoval som jej všetky poučky o pravde, zle a klamstve, nezastavil som sa ani pri najchúlostivejších problémoch. Stručne –  bol som víťaz, ohromitánsky pánboh, liečiteľ sveta a všetkých jeho bolestí. Nezainteresovaní boli presvedčení, že som stopercentný suverén a nekonečný chválenkár.  Keď sa mi potom podarilo zaspať a zobudiť sa s „triezvou“ hlavou, zistil, že som vlastne nič ohromujúce nevymyslel, že som pre všetkých len úbohý „kráľ“ zeme, nafúkaný idiot, suverénny ignorant, pupok sveta.

A potom, nie vždy, ale s ortodoxnou naliehavosťou prichádza opačná fáza problému – depresia. Kým pri mánii som subjektívne na vrchole svojho súkromného blaha, depresia so sebou prináša len a iba démonov, svet sa zmrští do klbka, hrudník je neznesiteľne zovretý v obručiach, poznám iba  a len čiernu farbu, nechce sa žiť, chce sa umierať, nijakovsky sa nedá vyliezť z postele, absolútny pesimizmus, nedá sa to ani presne nazvať, v žiadnom jazyku Zeme neexistujú slová, ktoré by to dokázali popísať. Jediné čo viem je to, že chápem všetkých samovrahov, ktorí ukončili toto peklo, vymanili sa zo zovretia pekelníkov, tých, ktorí zatúžili po blaženosti v kolíske večnosti a odišli s Cháronom na druhý breh. Ja, ktorý nemám to šťastie a silu, aby som dokázal opustiť svet, tu trčím, skrúcam sa do nuly, trčím tu ako výstraha pre všetkých, ktorí pričasto myslia a dúfajú, že myslením niečo dokážu. Veľké guľové. Myslením sa domotáme k utrpeniu,  doskackáme možno k pochopeniu, že svet je určený pre vyvolených, tých, ktorí nepochybujú, nestonajú, ale kričia svoje neskonalé pravdy, tak ako ja kričím v mánii o nesmrteľnosti dobra.

Že sa vám to zdá byť povedomé? Že trpíte takisto ako ja?  Že váš malicherný život sa nedokáže dokopať do štipky zmysluplnosti? Že noc i deň sú nanič, nech to aj napíšete obrátene. Deň a noc, noc a deň, všetko jedno.

Ale možno má význam o tom písať a hovoriť, možno aspoň jeden z bohov počúva a možno aspoň jeden z démonov padá do priepasti, možno sa pred tým biologickým prekliatím dá ujsť. Len ako? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?